10 Mayıs 2012 Perşembe

"Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel"

"İnsanlara güzel söz söyleyin." (Bakara sûresi/ 83)
Mısralarını duyduğumda çok beğenmiş ve "Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel" kısmını kitabıma isim yapmıştım. "Göz beğenir, burun aşık olur, kulak da sever."
Göz beğenir; fakat her beğendiğini sevemez. Ve beğendiğinden de çabuk vazgeçebilir.
Burun aldığı kokularla beyin de olmadık işler yapabiliyor. "Aşk kokudur" diyor bilim adamları. Nasıl her insanın parmak izleri farklıysa her insanın vücut kokuları da farklı oluyor.
Kulak ise kalbe giden yoldur. Sevgiyi de aşkı da yaşatan, yeşerten kulaktır. Sesini, sözünü sevmediğiniz birini gerçekten sevmiş olmanız zordur. Sözü sevdiren onun güzelliğidir.
Rabbimiz güzel sözler söylememizi tavsiye ediyor:
"Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.(İsra sûresi 53. âyet-i kerîme)
Allah Resulü: "Güzel söz sadakadır." ve "Sözlerde büyü etkisi vardır."buyuruyor. Kötü sözler insanları birbirinden soğutur, tatlı sözler ise sımsıkı bağlar...İktibas

2 yorum:

Gelibolu17 dedi ki...

Çok beğendim herkesin mutlaka okuması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum :) Teşekkürler

Facemde paylaştım yüksek müsaadelerinizle selamlar olsun...
sayfanız bembeyaz çok hoş olmuş,saf bir gelin edasında süzülüyor....

2563 dedi ki...

Ben teşekkür ederim zahmet verip okuduğunuz ve bizimle güzel düşüncelerinizi paylaştığınız için...Elbette çok memnun oldum eve gidince bakıcam inşallah..(iş yerinde faceyi yasakladıkları için ancak evden eve fırsat buldukça bakabiliyorum )Sayfam için söylediğiniz güzelliklere ayrıca teşekkürler mutlu ettiniz...Dua ve muhabbetlerimle...